Güncel Haberler

Sırbistan, polis operasyonunda 4 bin 500 düzensiz göçmeni tutuklandı

Sırbistan’da son aylarda göçmenlerle kaçakçılık çeteleri arasında çok sayıda çatışma yaşandı ve bunların bazıları ölümle sonuçlandı.

REKLAM

Sırbistan’da İçişleri Bakanlığı, iki hafta önce Macaristan sınırı yakınlarında üç kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırının ardından başlatılan yasadışı göç operasyonu kapsamında toplam 4 bin 500 “düzensiz” göçmeni tutukladı.

Ülke genelinde düzenlenen operasyonda, insan kaçakçılığı yaptığından şüphelenilen 8 kişi tutuklanırken, 119 kişinin de “çeşitli suçlardan” gözaltına alındığı bildirildi.

Ülkenin kuzey ve güneydoğu sınırlarında gerçekleştirilen operasyonda ayrıca 5 tabanca, 5 otomatik tüfek ve 1.500’ün üzerinde mermi ele geçirildi.

27 Ekim’de Sırbistan-Macaristan sınırı yakınında göçmenler arasında çıkan çatışmada 3 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

Olayların ardından yasa dışı göç ve göçmen kaçakçılığıyla mücadele amacıyla ülke çapında operasyon başlatıldı.

Sırbistan, 2015 ve 2016 göç dalgası sırasında Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu’daki çatışma ve yoksulluktan kaçan yüz binlerce insanın Avrupa Birliği’ne ulaşmak için kullandığı Balkan rotası üzerinde bulunuyor.

Son aylarda göçmenlerle insan ticareti çeteleri arasında çok sayıda çatışma yaşandı ve bunların bazıları ölümle sonuçlandı.

Sırbistan üzerinden AB’ye giren kaçak göçmenlerin sayısı her geçen gün artarken Brüksel, Belgrad’daki hükümete baskı yapıyor.

AB, Sırbistan’ın giriş kurallarını Birlik kurallarıyla uyumlu hale getirmesini istiyor.

AB yetkilileri, son aylarda Sırbistan’a ve diğer Batı Balkan ülkelerine turist olarak giren binlerce gezginin sonuçta AB üye ülkelerine sığınma talebinde bulunduğunu söylüyor.

AB’den gelen baskının bir kısmını hafifletmeyi ümit eden Sırbistan, giriş kurallarını bloğunkilerle uyumlu hale getirmeye çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş