Güncel Haberler

Sinüzit Nasıl Boşaltılır? Evde Sinüzit Boşaltma ve Temizleme Yolları Nelerdir?

Sinüsler yüz ve kafa boşluklarında bulunur. Bu sinüsler enfeksiyon nedeniyle sinüzite neden olur. Sinüzit genellikle soğuk algınlığı ve alerji nedeniyle ortaya çıkar. Soğuk kış aylarının gelmesiyle birlikte kişilerde sinüzit belirtileri ortaya çıkıyor. Sinüzit sıklıkla sıvı salgısına neden olur. Bu hastalığın erken tedavisi hastalığın ilerlemesini önlemek açısından çok önemlidir.

Sinüzit nasıl boşaltılır?

Bu hastalığa sahip kişiler bundan nasıl kurtulabilecekleri konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Sinüs sorunlarına bazı bitkisel çözümler aranabilir. Ancak bu durumlarda doktora başvurmak her zaman daha sağlıklı olacaktır. Doktorlar sinüs ağrısı ve burun tıkanıklığı için özel spreyler reçete edebilir. Bu spreyleri belirli zamanlarda kullanarak sinüzitin etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz. İnatçı, uzun süren sinüzitlerde cerrahi müdahaleler tercih edilebilir.

Sinüziti hafifletmenin birkaç yöntemi vardır. En çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan balon sinüzoplasti yöntemidir. Bu yöntem ağrıya veya kanamaya neden olmaz. Hastalarda herhangi bir yan etki yaratmaması nedeniyle yaygın olarak tercih edilmektedir.

X ışınlarının yardımıyla tıkalı sinüs bölgesine söndürülmüş bir balon yerleştirilir ve daha sonra bu balon şişirilir. Tedavinin ertesi günü kişiler normal hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Bu tedavi yöntemi yaklaşık 20 dakika sürer. Bu tedavi yöntemi yalnızca 17 yaş üstü kişilere uygulanır.

Evde sinüziti boşaltmanın ve temizlemenin yolları nelerdir?

Sinüzit hastaları sinüziti hafifletmek için birçok doğal yöntemden yararlanabilirler. Sinüzit sıvı birikmesi ve akışı olarak bilinen bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu şiddetli ağrı çeken kişilerin yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Özellikle burun tıkanıklığı nefes almada zorluk yaşanmasına neden olur. Sinüziti hafifletmek için evde uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Sinüzit hastaları tuzlu suyu çok severler. Bu hastaların yaz aylarında yüzmeye gittiklerinde kendilerini daha iyi hissettikleri gözlemlenmiştir.

Sinüs tıkanıklığını gidermek için kullanılan yöntemlerden biri tuzlu sudur. Bir miktar su kaynatılıp soğumaya bırakılır. Soğuyan suya bir bardak ılık su ekleyin. Bu suya kabartma tozu ve bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyin. Daha sonra iğnesi çıkarılmış bir şırınga yardımıyla burun içine enjekte edilebilir. Ancak tüm bu durumların doktor kontrolünde ele alınması ve doktorların önermediği tedavi yöntemlerinin uygulanmaması gerekir.

Sinüzit drenajı nasıl yapılır? Evde sinüzit drenajı ve temizliğinin yolları nelerdir?Sinüzite ne iyi gelir?

Sinüzit kış aylarında daha çok ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle grip gibi hastalıklar sinüziti artırıyor. Sinüzite iyi gelen bazı durumlar vardır. Sinüzit baş ağrısı ve burun tıkanıklığına neden olmada oldukça etkilidir. Sinüsler sürekli dolabilmekte ve kişileri olumsuz etkileyebilmektedir. Sinüziti iyileştirmek veya bir süreliğine rahatlamak için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir:

Kurutulmuş papatya ile buhar banyosu yapın

Okaliptüs yağını pamuğa dökün ve burnunuza uygulayın.

Zencefil sıcak suda demlenerek içilir

Soğanı sıcak suda haşlayıp içebilirsiniz.

Sinüzit tedavisi yöntemleri

Sinüzit hastası olan kişiler doktorlar tarafından muayene edilerek düzeyleri belirlenir. Bu seviyelere bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Birçok kişi sinüs sorununa bitkisel çözümler arayarak bu sorundan kurtulmayı hedefliyor. Ancak bu durumlarda doktorlar tarafından muayene edilmesi önemlidir.

Sinüzite bağlı ağrı ve burun tıkanıklığı doktorların önerdiği sprey ile azaltılabilir. Ancak sinüzitin devam etmesi ve ağrının şiddetinin artması durumunda doktorlar bu kişilere ameliyat yaparak hastaların rahatlamasını sağlayabilirler.

Ateş nasıl düşürülür? Evde ateşi düşürme yöntemleri nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu