Güncel Haberler

Rusya, LGBTQ+ hareketinin faaliyetlerini yasakladı

Rusya Yüksek Mahkemesi, uluslararası LGBTQ+ hareketinin ülkedeki faaliyetlerini yasakladı. İnsan hakları savunucularına göre bu karar, Rusya’da LGBTQ+ haklarını savunan her kişi veya gruba karşı yasal işlem yapılmasının önünü açtı.

REKLAM

Rusya’da Yüksek Mahkeme, LGBTQ+ hareketini “aşırılık” olarak sınıflandırarak ülkedeki tüm faaliyetlerini yasakladı.

Kapalı duruşmanın hakimi Oleg Nefedov Perşembe günü, “uluslararası LGBT hareketi ve ona bağlı kuruluşların aşırılık yanlısı olarak tanınması ve Rusya Federasyonu topraklarındaki faaliyetlerinin yasaklanması gerektiğine” karar verdi.

Yargıç Nefedov, yasağın “derhal” yürürlüğe gireceğini söyledi.

Rusya’da “uluslararası LGBTQ+ hareketi” unvanını taşıyan bir örgüt bulunmadığı için mahkeme sanıkları boş kaldı.

Bazı LGBTQ+ aktivistleri davaya taraf olmak istediklerini söyledi ancak talepleri mahkeme tarafından reddedildi.

Adalet Bakanlığı bu ayın başlarında, yetkililerin Rusya’da faaliyet gösteren “LGBTQ+ hareketinde sosyal ve dini anlaşmazlıkları kışkırtma gibi aşırılıkçı nitelikte işaret ve belirtiler” tespit ettiği iddiasıyla dava açıldığını duyurdu.

Bakanlık, hangi örgütü hedef aldığını açıkça belirtmeden, “uluslararası LGBTQ+ hareketinin” “aşırı örgüt” olarak etiketlenmesi ve yasaklanması çağrısında bulunmuştu.

Perşembe günkü kararda mahkeme bu talebi kabul ederek hareketin tüm faaliyetlerini yasakladı.

Davanın “uluslararası LGBTQ+ sivil hareketini” hedef aldığını vurgulayan insan hakları savunucuları, bu tanımın Rus yetkililerin “hareketin” parçası olarak kabul edilen herhangi bir kişi veya gruba baskı yapmasına olanak tanıyacak kadar geniş ve belirsiz olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu