Güncel Haberler

Oryantiringde hedef Avrupa ve dünya şampiyonaları

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Tekin Çolakoğlu, fiziksel ve zihinsel beceri gerektiren doğal bir spor olan oryantiringin Türkiye’de genç bir federasyona sahip olduğunu söyledi.

Çolakoğlu, oryantiring branşının Avrupa’da özellikle İskandinav ülkelerinde oldukça popüler olduğunu söyledi.


“Aslında neredeyse ‘ata sporu’ dediğimiz türden. Hem coğrafi koşullar hem de farklı konular nedeniyle bizden çok daha iyiler. Bu spor, coğrafi bağlamdan kaynaklanan yaşamsal zorunluluk nedeniyle ilk ve orta öğretim programlarında yer alıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde eğitim programımıza bunu da dahil edeceğiz: “Spora geçmeyi düşünüyoruz.”


“Yol ve yön bilgisinin doğal yöntemlerle öğretilmesi gerekiyor”

Oryantiring sporcularının nerede ve ne zaman karşılaşacaklarını tahmin edemediklerini vurgulayan Çolakoğlu, bazen olağanüstü durumların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Çolakoğlu, bu durumlara hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.


“Bazen teknolojinin aniden bittiğini görebiliyoruz. Bu nedenle çocuklarımızın, gençlerimizin ve bireylerimizin yol ve yön bilgilerini doğal yöntemlerle öğrenmeleri gerekiyor. Bunu sadece sportif anlamda değil, hayatın bir gereği olarak da rahatlıkla söyleyebiliriz. “

Federasyon olarak gelişip okullara yayıldıklarını anlatan Çolakoğlu, bu sporun devamlılığı için okullarda bulunmalarının gerekli olduğunu vurguladı.

Çolakoğlu, sporcunun kaynağının okullar olduğunu vurguladı.


“‘Bugün başladın, yarın sonucunu alırsın’ diye bir şey yok. Önemli bir süreçten geçiyoruz. Önümüzdeki yıllarda biraz daha farklı bir konumda olacağız. Ülke olarak şu anda ortalama bir durumdayız.” İyileşebilmek için sürekliliğe ihtiyacımız var.”


“5 bine yakın sporcumuz var”

Başkan Çolakoğlu, bu yıl Balkan Şampiyonası’nın İzmir’de düzenleneceğini hatırlatarak, bunun sporcularına tecrübe kazandırması açısından çok değerli olduğunu vurguladı.

Çolakoğlu, Balkan şampiyonalarında güzel sonuçlar elde ettiğini belirtti.


“Şimdi sıra Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda. Sporcularımız bu organizasyonlara hazırlanıyor. Çocuklarımız gelecek yıl Dünya Şampiyonası’nda derece alacak.”

Şu anda 5 bine yakın sporcularının bulunduğunu aktaran Çolakoğlu, branşlara göre 8’den 80’e kadar geniş bir sporcu yelpazesine sahip olduklarını söyledi. Çolakoğlu, kayıtlı sporcu sayısının yeterli olduğunu belirtti.


“Bütün arkadaşlarımızın ve öğrencilerimizin spor yapmasını istiyoruz. Oryantiring de olabilir, başka bir spor dalı da olabilir. Her bireyin bir spor dalında faaliyet göstermesini istiyoruz. Sahip olduğumuz antrenör kadrosu doğrultusunda daha çok kişiye ulaşarak büyümeyi hedefliyoruz. ”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu