Güncel Haberler

İsrail’e 17,6 milyar dolar destek öngören tasarı ABD Temsilciler Meclisi’nde reddedildi

ABD Temsilciler Meclisi’nin İsrail’e 17,6 milyar dolar destek sağlayan tasarı, “yalnızca İsrail’e yardım” öngördüğü ve başta Ukrayna olmak üzere diğer iç ve dış politika konularını dışarıda bıraktığı gerekçesiyle reddedildi.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 250 lehte, 180 aleyhte oy kullanıldı.

İlginçtir ki Temsilciler Meclisi’nin 166 Demokrat üyesi hayır oyu verirken, 14 Cumhuriyetçi üye de İsrail’e daha fazla destek sağlayacak tasarıya karşı çıktı.

Dolayısıyla tasarı 250 lehte oy almasına rağmen kabul edilmesi için gereken 2/3 çoğunluğa ulaşamadı ve İsrail’e desteğin oldukça yüksek olduğu Temsilciler Meclisi tarafından reddedildi.

Tasarıya hayır diyen Demokrat milletvekillerinin çoğunun, Cumhuriyetçi Meclis Başkanı Mike Johnson tarafından oylanan ve yalnızca İsrail’e destek sağlayan ancak Ukrayna’ya yardım, Gazze’ye insani yardım ve Tayvan’a desteğin kapsam dışında tutulduğu yasa tasarısına karşı çıktığı iddia edildi. politik nedenler.

Öte yandan Temsilciler Meclisi’ndeki tek Filistinli milletvekili Rashida Tlaib ve bir diğer Müslüman milletvekili İlhan Omar’ın da aralarında bulunduğu ilerici kanata yakın milletvekilleri, yasanın ciddi şekilde ihlal edilmesi nedeniyle söz konusu tasarıya karşı olduklarını açıkladı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle uluslararası hukuk.

Demokratlar uzun zamandır Ukrayna ve İsrail’e askeri yardım ve ABD-Meksika sınırının güvenliğine ilişkin maddeleri tek pakette oylayıp onaylamak isterken, Cumhuriyetçiler sınır güvenliği konusunu ayrı değerlendirip Biden yönetiminin tedbirlerinden daha fazlasını talep etme eğiliminde.

ABD Başkanı Joe Biden da daha önce yaptığı bir açıklamada, konu kendi masasına gelirse yalnızca İsrail’e destek sağlayan, Ukrayna ve nükleer güvenlik hükümlerini içermeyen bir tasarıyı veto edeceğini söylemişti.

Demokrat Kongre üyesi Emanuel Cleaver oylamanın ardından medyaya şunları söyledi: “Kimse Başkan Biden’ı İsrail karşıtı olmakla suçlayamaz, ancak (sadece İsrail’e destek sağlayan) bu tasarıyı geçirirsek diğer tüm konular çöp olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu. .

Bu hafta ABD Senatosu gündemine getirilmesi beklenen, Ukrayna ve İsrail’e yardım ile sınır güvenliği konularını içeren 118 milyar dolarlık paket, Cumhuriyetçilerin karşı oy kullanacaklarının açıklanmasıyla zaten rafa kaldırıldı.

Daha önce Aralık 2023’te Senato gündemine sunulan Ukrayna’ya ilişkin ilk paket, sınır güvenliğine ilişkin konuları da gündeme getiren Cumhuriyetçilerin oylarıyla reddedilmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu