Güncel Haberler

Guterres, UNRWA’ya mali yardımı kesen ülkelere bu kararlarından vazgeçmeleri çağrısı yaptı

Aralarında İngiltere, İtalya, Almanya ve Hollanda’nın da bulunduğu 9 ülke UNRWA’ya yardımlarını askıya aldı.

REKLAM

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) bazı çalışanlarının, 7 Ekim Hamas saldırılarına karıştıklarının kanıtlanması halinde gerekli cezaları alacaklarına dair söz verirken, UNRWA’ya verilen yardımın askıya alınmaması.

İsrail’in suçlamalarının ardından UNRWA konu hakkında soruşturma başlatırken, aralarında İngiltere, İtalya, Almanya ve Hollanda’nın da bulunduğu 9 ülke UNRWA’ya yardımlarını askıya aldı.

Antonio Guterres’in ofisi tarafından yayınlanan bildiride, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, bireyleri normal prosedürlerine göre kovuşturabilecek herhangi bir yetkili makamla işbirliği yapmaya hazırdır” ifadesine yer verildi.

UNRWA’ya yapılan yardımların durdurulmaması çağrısında bulunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “UNRWA için çalışan, çoğunluğu insani yardım çalışanları olan ve işlerinde hayatlarını riske atan onbinlerce erkek ve kadının cezalandırılması gerekmez mi? Ayrıca hizmet verdikleri çaresiz nüfusun acil ihtiyaçlarının da karşılanması gerekiyor.”

Açıklamada, suçlamalara karışan 12 kişiden 9’unun görevden alındığı, birinin öldüğü, diğer ikisinin kimliğinin belirlenmeye çalışıldığı belirtildi.

İngiltere, Almanya, İtalya, Hollanda, İsviçre ve Finlandiya’nın ardından ABD, Avustralya ve Kanada da UNRWA’ya mali yardımı askıya aldı.

Guterres, açıklamasında, “Onların endişelerini anlıyorum ve ben de bu iddialar karşısında şok oldum. Ancak en azından UNRWA operasyonlarının devamlılığını sağlamak için katkılarını askıya alan hükümetleri bundan vazgeçmeye şiddetle çağırıyorum.” dedi. dedi.

UNRWA Genel Direktörü: Bütün bir topluluğa yaptırım uygulamak son derece sorumsuzdur

UNRWA Genel Direktörü Philippe Lazzarini ise açıklamasında daha sert bir üslup kullanarak, mali yardımı kesen ülkeleri büyük sorumsuzlukla suçlayarak şunları söyledi: “Özellikle savaş ve sürekli yerinden edilme sırasında, bölgede siyasi krizlerin olduğu bir dönemde, ekonomik krizden kaynaklanan bir kriz var. bazı kişilere karşı suç teşkil eden eylemlerle ilgili suçlamalar.” “Kuruma ve hizmet ettiği tüm topluluğa yaptırım uygulamak son derece sorumsuz bir davranış olacaktır.” dedi.

Yardımı kesen ülkelere de seslenen Lazzarini, “Gazze’deki insanların yaşamı ve bölgesel istikrar bu desteğe bağlı.” dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, dün basına yaptığı açıklamada, Gazze’deki savaşın sona ermesinin ardından UNRWA’nın bölgede herhangi bir rol üstlenmesini veya faaliyet göstermesini istemediklerini söyledi. UNRWA, Arap-İsrail savaşının ardından 1949’da kuruldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu