Güncel Haberler

‘Gazze’de ateşkes çağrısı’ istenen MIKTA Parlamento Başkanları Toplantısı’nın ortak bildirisi Avusturalya engeline takıldı

Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’dan oluşan MIKTA parlamento başkanlarının 9’uncu toplantısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın katılımıyla Endonezya Temsilciler Meclisi ev sahipliğinde başkent Cakarta’da gerçekleştirildi. Millet Meclisi, Numan Kurtulmuş.

‘Küresel yönetişim odak noktası: Parlamento nasıl hareket etmeli?’, ‘Taahhütlerin ve sorumlulukların ötesinde iklim eylemi’ ve ‘Gençlerin gücünden yararlanmak: daha iyi bir gelecek’ başlıklı oturumların yer aldığı toplantının ana gündeminde İsrail’in saldırıları yer aldı. Gazze’de.

Toplantı sonunda uluslararası toplum, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı “sivillere yönelik ayrımsız saldırıların kınanması çağrısı” ve “Gazze’de ateşkes çağrısı”nın yer aldığı ortak bir bildiri hazırladı.

Bu açıklama, Avustralya’nın itirazı üzerine, bir paragrafta uzlaşılan konular, ikinci paragrafta ise farklı görüşler yer alacak şekilde yeniden düzenlendi. Avustralya’nın ikinci metne itiraz etmesinin ardından ortak açıklama, “Başkanın toplantı sonrası açıklamasına” dönüştü. Söz konusu açıklama, ev sahibi ve MIKTA başkanı Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Nokta Maharani tarafından yapıldı.

Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Maharani, TBMM Başkanı Kurtulmuş’un görüşlerine yer verdiği açıklamasında, dünyada küresel barış, güvenlik ve istikrarı etkileyen büyük çalkantılar yaşanmaya devam ettiğini söyledi.

Maharani, mevcut çok taraflı sistemin bu sorunlara, özellikle de işgal altındaki Filistin topraklarındaki insani felakete, Ukrayna’daki savaşa, Myanmar’daki duruma ve Kore Yarımadası’ndaki güvenlik tehditlerine (Demokratların oluşturduğu nükleer tehdit dahil) çözüm bulmak için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi. Kore Halk Cumhuriyeti’nin buna mecbur olduğunu söylüyordu.

Gazze Şeridi’ndeki felaket niteliğindeki insani durumdan ve bunun başta çocuklar, kadınlar ve yaşlılar olmak üzere siviller üzerindeki sonuçlarından ciddi endişe duyduklarını vurgulayan Maharani, Gazze’deki hastaneler ve diğer tıbbi tesislerin acil yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.
ulaşım ve teçhizat, okullar, ibadethaneler ve Birleşmiş Milletler tesisleri de dahil olmak üzere tüm sivil ve insani tesislere uluslararası insancıl hukuk uyarınca saygı gösterilmesi ve bunların korunması.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, MIKTA Meclis Başkanları toplantısı kapsamında gerçekleştirilen oturumlarda konuşma yaparak, Filistin ve Gazze’de yaşanan insani dramlara dikkat çekti.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne de denk gelen bu toplantıda Kurtulmuş, şunları söyledi: “Üzülerek ve utanarak söylüyorum ki, Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Gazze’de 5 binden fazla çocuğun bazı çocuklar tarafından öldürüldüğünü biliyoruz. Ve ne yazık ki uluslararası toplum olarak bunu durdurmak için hiçbir şey yapamayız. “İnanır mısınız, sözümüzün kalmadığı, uykularımızın kaçtığı noktadayız.” dedi.

Kurtulmuş, Ortadoğu’da yaşananların uluslararası sistemin artık işlemediğini gösteren en acı örneklerden biri olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Büyük Birleşmiş Milletler’in genel sekreteri Guterres’in Refah sınır kapısından girmesine izin verilmedi” Başka ne olabilir? Bu, Birleşmiş Milletler’in artık parçalanıp çöpe atıldığı anlamına geliyor.” Bu, onun ihraç edildiğine dair kamuoyuna yapılan bir beyandır.” mesajı da dahil.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İYİ Partili Ümit Özlale'den istifa açıklamasıİYİ Partili Ümit Özlale’den istifa açıklaması
Barbarlık!  Gelin çıldırdı, kayınvalidesinin boğazını kestiBarbarlık! Gelin çıldırdı, kayınvalidesinin boğazını kesti
Ali Babacan'dan yüzde 50+1 çıkış!  Ali Babacan’dan yüzde 50+1 çıkış! “Bu sistemi değiştirelim”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu