Güncel Haberler

Elon Musk’ın yapay zeka şirketi xAI’den ChatGPT’ye çok konuşulacak rakip: Grok… İlk görüntüleri yayınladı, şirketten açıklama geldi

Yapay zeka artık hayatımızın bir parçası. Hatta büyük şirketler bile yapay zeka konusunda çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bu şirketler arasında sosyal medya şirketleri de yer alıyor. Örneğin Instagram, Facebook ve WhatsApp’ın çatı şirketi olan Meta, yapay zeka üzerinde çok çalışıyor. X’in sahibi Elon Musk, yapay zeka şirketi xAI’nin ilk yapay zekasını seçilmiş bir gruba sunacağını söyleyerek bu konudaki çalışmalarının aşamasını örnekledi. Şimdi ise Musk’tan bu konuyla ilgili yeni paylaşımlar geldi.

XAI ŞİRKETİNİN CHATGPT RAKİBİ “GROK” YAPAY ZEKA MODELİDİR

Elon Musk, Grok gibi ChatGPT’ye benzer bir arayüze sahip olduğu görünen xAI sisteminin adını paylaştı. Musk, Grok’un yanıtlarına biraz mizah katacak şekilde tasarlandığını söylüyor.

Musk’ın aktardığı bilgilere göre Grok, X platformu üzerinden gerçek zamanlı bilgilere ulaşabiliyor. Musk, bunu diğer modellere göre çok büyük bir avantaj olarak değerlendiriyor.

XAI’DEN AÇIKLAMA

Musk’un yapay zeka şirketi xAI, bir açıklama paylaşarak Grok’u duyurdu.

Açıklamada Grok’un Otostopçunun Galaksi Rehberi’nden esinlenerek modellenen bir yapay zeka olduğu belirtilirken, Grok’un neredeyse her şeye cevap vermeyi, hatta hangi soruların sorulacağını önermeyi hedeflediği belirtildi.

Açıklamada, Grok’un soruları eğlenceli bir şekilde yanıtlayacak şekilde tasarlandığı belirtilerek, Grok’un X platformu üzerinden gerçek zamanlı bilgiye erişim sağlama avantajının ortaya konduğu, ayrıca karmaşık sorulara yanıt vereceği belirtildi. diğer çoğu yapay zeka sistemi tarafından reddedilir.

Ayrıca Grok’un henüz çok erken bir beta ürünü olduğu da belirtildi.

GROK’A ERKEN ERİŞİM

Grok’un Amerika Birleşik Devletleri’nde sınırlı sayıda kullanıcıya sunulduğu açıklandı. Ayrıca Grok için e-posta yoluyla kaydolabileceğiniz bir bekleme listesi de bulunmaktadır.

Şirket, “Bu sürüm xAI için yalnızca ilk adımı temsil ediyor. İleriye baktığımızda heyecan verici bir yol haritamız var ve önümüzdeki aylarda yeni özellikler ve işlevler sunacağız” dedi. Diyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Rize Öğrenci Yurdu Asansör Kazası!  Vali Baydaş ve Rektör Yılmaz yurda geldiRize Öğrenci Yurdu Asansör Kazası! Vali Baydaş ve Rektör Yılmaz yurda geldi
ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ankara'da ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ankara’da
Kuşadası'nda korkutan deprem!Kuşadası’nda korkutan deprem!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu