Güncel Haberler

Bakutel Fuarı yılın teknoloji trendlerini belirliyor

Bakutel Uluslararası Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Fuarı’na sanal gerçeklik ile artırılmış gerçeklik teknolojilerini birleştiren kombinasyonlar damgasını vurdu.

Azerbaycan’da düzenlenen Uluslararası Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Fuarı Bakutel’de en çok ilgiyi sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri gördü.

REKLAM

Bu yılın ana trendi bu iki teknolojiyi bir araya getiren kombinasyonlar oldu.

Azerbaycan Tıp üniveristesi’nin geliştirdiği bu ameliyat gözlükleri gibi. Gözlükler, cerrahların ameliyat sırasında ne ile karşı karşıya olduğunu çok daha ayrıntılı bir şekilde görebilmesini sağlıyor.

Doktor İsmayil Ferzeliyev, gözlüklerin avantajlarını şu şekilde açıklıyor:

“Proje ameliyat edilecek hastanın sanal anatomisi ile gerçek anatomisini birleştirmeyi hedefliyor. Ameliyat sırasında gözlükleri takarak hastanın içsel anatomisini inceleyebilirsiniz.
Yani, hastanın yüzüne baktığınızda derinin altında yer alan kasları, sinirleri, damarları ve iskelet sistemini görebilirsiniz.”

23. Bakutel Fuarı’nda 20 ülkeden 192 şirket bir araya geldi. Bilişim teknolojilerinin en yenilikçi ve ilginç çözümlerini her zamanki gibi start up’lar geliştirdi.

Tıpkı çevre dostu akıllı kalem Wand gibi. Projenin yöneticisi Elchin Aghazade akıllı kalem Wand’ın nasıl çalıştığını şu ifadelerle dile getirdi:

“Wand, kağıt üzerine aldığınız her notu uygulama aracılığıyla akıllı telefonunuza gönderiyor. Kağıt üzerine yazdıktan 30 dakika sonra mürekkep buharlaşıp yok oluyor, ancak bu arada uygulama verilerinizi güvenli bir şekilde sunucularımıza kaydediyor.”

Dünya Bankası’nın 2016 yılında yaptığı bir çalışma Azerbaycan’ın ekonomik kaynaklarını çeşitlendirmek için büyüme potansiyali oldukça güçlü olan bilgi ve iletişim teknolojilerine yönelmesi gerektiğini gösteriyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu raporu ciddiye aldıklarını belirtiyor:

“Bilgi ve iletişim teknolojilerini geliştirmek ülkemizin öncelikleri arasında. Ekonomik gelirlerimizi çeşitlendirme politikamızı sürdürüyoruz. Bilgi ve iletişim teknolojileri bu açıdan büyük öneme sahip.”

Azerbaycan, bilgi ve iletişim teknolojileri açısından en gelişmiş 65. ülke. Bakü yönetimi, dünya sıralamasında hızla yükselmek için 3 yıllık bir starteji geliştirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş