Güncel Haberler

Anayasa Mahkemesi’nden Can Atalay için ikinci kez hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı verdi.

REKLAM

Anayasa Mahkemesi’nin halen cezaevinde olan Atalay hakkındaki kararı 12 kabul, 3 ret oyla çıktı.

Mahkeme ayrıca oybirliğiyle Atalay’a 100 bin TL manevi tazminat ödenmesine, cezasının infazının ertelenmesine ve tahliyesi için kararın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Ayrıca Can Atalay’ın bireysel aday olma hakkının ihlal edildiğine 3’e karşı 9 oyla karar veren Anayasa Mahkemesi, Atalay’ın kişi özgürlüğü ve güvenliğinin yanı sıra seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının da ihlal edildiğine karar verdi. .

Aynı karar daha önce de (25 Ekim) 9’a karşı 5 oyla alınmıştı ancak tahliye edilmesi gereken Can Atalay hakkındaki kararın uygulanmaması yargı ile siyaset arasında çatışmaya yol açmıştı.

Atalay’ın tahliye kararına uyulmadığı halde dosya Yargıtay’a gönderildi ve Yargıtay, Atalay’ın haklarının ihlal edildiğine karar veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bu arada, bu oylamada karşı oy sayısının 5’ten 3’e düşmesi ilginç.

Anayasa Mahkemesi’nin kararının gerekçesi daha sonra yazılacak.

Ancak bugün açıklanan kararda şu ifadelere yer verildi:

“Temyiz eden hakkında yeni yargılama başlatılması, cezanın infazının durdurulması, ceza infaz kurumundan salıverilmesinin sağlanması ve yargılamanın geri bırakılmasına karar verilmesi gibi işlemlerin yapılması için sanığın anılan mahkemeye geri gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi. Davanın yenilenmesine, talebi üzerine davacıya net 100 bin lira manevi zarar tazminatı ödenmesine oybirliğiyle karar verildi.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu