Güncel Haberler

Almanya: Tasarruf planına karşı çıkan çiftçiler, Ekonomi Bakanı’nın feribotuna saldırdı

Alman hükümetinin tasarruf planına karşı çıkan bir grup çiftçi, Başbakan Yardımcısı Robert Habeck’in feribottan inmesini engelledi.

REKLAM

Almanya’da bir grup çiftçi, hükümetin tarım sektörüne yönelik tasarruf planlarından kısmen geri adım atmasından saatler sonra protesto gösterisi düzenledi.

Yaklaşık 300 kişilik bir grup, Almanya Başbakan Yardımcısı Robert Habeck’in Hooge ziyareti dönüşü feribottan inmesini engelledi.

Çiftçiler, sosyal medyadaki protesto çağrıları üzerine Habeck’i taşıyan feribotun varışından önce Kuzey Denizi kıyısındaki Schluettsiel’deki iskelede toplandı.

Yaklaşık 30 protestocu gemiye çıkmaya çalıştı ancak çiftçiler biber gazı kullanan polis tarafından engellendi.

Polis, Habeck ile organizatörler arasında diyalog kurulamadığını, bu nedenle feribotun hareket ettiğini söyledi.

Çevreci Yeşiller Partisi üyesi ve aynı zamanda Ekonomi ve İklim Bakanı olan Habeck, gece saatlerinde karaya çıkmayı başardı.

Çiftçilerle konuşmanın mümkün olmamasından üzüntü duyduğunu söyleyen Habeck, “Beni düşündüren ve endişelendiren şey, ülkede iklimin bu kadar sıcak hale gelmesi.”

“Utanç verici”

Hükümet ve muhalefet protestoyu kınadı. Scholz’un sözcüsü Steffen Hebestreit, X’te feribot ablukasının “utanç verici olduğunu ve demokratik toplumun kurallarını ihlal ettiğini” yazdı.

Adalet Bakanı Marco Buschmann şunları söyledi: “İnsanlara ve mülke karşı şiddetin siyasi tartışmalarda yeri olmamalıdır! Bu, barışçıl protesto yapan birçok çiftçinin davasına gölge düşürüyor.” dedi.

Alman Çiftçiler Birliği başkanı Joachim Rukwied, “kişisel saldırı, taciz, tehdit, zorlama veya şiddetin kabul edilemez” olduğunu ve derneğinin politikacıların mahremiyetine saygı duyduğunu belirtti.

Hükümet geri adım attı

Aralık ayında Olaf Scholz hükümeti, 2024 bütçesindeki 17 milyar avroluk açığı kapatmayı amaçlayan bir paket kapsamında tarım sübvansiyonlarını azaltma planlarını duyurdu.

Çiftçiler daha sonra Berlin’de traktörlerle protesto düzenlediler ve gelecek hafta yeni gösteriler yapılması çağrısında bulundular.

Hükümet, tarım araçlarına yönelik otomobil vergisi muafiyetini sürdüreceğini ve tarımda kullanılan dizele yönelik vergi indirimlerini aşamalı olarak kaldıracağını söyleyerek planından kısmen geri adım attı.

Alman Çiftçiler Birliği bu değişikliğin yeterli olmadığını açıklayarak planlanan protestoları sürdüreceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu