Güncel Haberler

AB, Macaristan’ın itirazına rağmen Ukrayna ile katılım müzakerelerini başlatma kararı aldı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Birliği liderleri, veto hakkını kullanmayan Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın açık muhalefetine rağmen Ukrayna ile katılım müzakerelerini başlatma kararı aldı.

REKLAM

Avrupa Birliği, Macaristan’ın çekimser kalmasının ardından Ukrayna ile katılım müzakerelerini başlatma kararı aldı; Gürcistan’a aday statüsü verildi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel’deki liderler zirvesinin sonuçları hakkında şunları söyledi: “Bu çok güçlü bir siyasi sinyal, çok güçlü bir siyasi karardır.”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy kararı “Ukrayna için bir zafer. Tüm Avrupa için bir zafer” olarak nitelendirdi. Olarak tanımladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen şunları söyledi: “Bu stratejik bir karar ve bloğun tarihine kazınacak bir gün.” Leyen, “Ortaklarımızın sözlerimizi tutmasından gurur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Bu arada AB, “katılım kriterlerine gerekli düzeyde uyum sağlandığında” Bosna-Hersek ile müzakerelere başlayacağını duyurdu. Avrupa Komisyonu’nun sonraki adımlara karar vermek için Balkan ülkesinin kaydettiği ilerlemeyi Mart ayına kadar rapor etmesi gerekecek.

Brüksel liderler zirvesinde kaydedilen ilerleme, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın veto tehditlerine rağmen gerçekleşti.

“Müzakerelere girmek mantıklı değil”

Macaristan Başbakanı Orban, katılım müzakerelerinin başlatılması yönündeki oylamada çekimser kaldıklarını savundu.

Orban, Facebook’ta yayınladığı videoda, “Macaristan, 26 ülke tarafından gerçekleştirilen bu ‘anlamsız’ seçimlerin sorumluluğunu paylaşmak istemedi” ve “bu yüzden çekimser kaldı” dedi.

Geçen yılın temmuz ayında aday ülke ilan edilmesinin ardından Ukrayna’ya, müzakerelerin başlatılmasının ön şartı olarak yedi reform hakkı tanındı. Brüksel bu çalışmaların henüz tamamlanmadığını ancak süreci bir sonraki aşamaya taşımak için yeterli olduğunu savunurken Orban geri adım attı.

Orban, şunları söyledi: “Macaristan’ın tutumu açık: Ukrayna, AB’ye katılım müzakerelerine başlamaya hazır değil. Bu koşullar altında Ukrayna ile müzakerelere başlamak tamamen anlamsız, mantıksız bir karardır ve Macaristan bu tavrını değiştirmeyecektir.”

Liderlerden kutlama mesajları

Ukraynalı lider Zelenskiy, video mesajında ​​şunları söyledi: “Bu, Ukrayna için bir zaferdir. Tüm Avrupa için bir zaferdir. Motive eden, ilham veren ve güç veren bir zafer. Tarih, özgürlük için savaşmaktan yorulmayanlar tarafından yazılır”.

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu da bir mesaj paylaştı: “Moldova bugün AB katılım müzakerelerinin onaylanmasıyla yeni bir sayfa açıyor. Bugün Avrupa’nın sıcak kucaklamasını hissediyoruz. Yolculuğumuzdaki desteğiniz ve güveniniz için teşekkür ederiz.” Sandu, “AB üyesi olmak için gereken sıkı çalışmayı yapmaya kararlıyız. Moldova bu zorlukla yüzleşmeye hazır.” dedi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zourabichvili, ülkesine ilişkin kararın “Gürcistan ve kıtanın geri kalanı için çığır açan bir dönüm noktası” olduğunu söyledi. Zourabichvili, “Gürcü halkının sarsılmaz iradesi konuştu ve hak ettiği aday statüsüne kavuştu. Gürcistan’ın Avrupa ailesiyle yeniden birleşmesi geri dönülemez bir olasılıktır!” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 24 Şubat 2022’deki Rus işgalinden bu yana savaş halinde olan bir ülke için “perspektif” sunan Ukrayna’ya “güçlü bir destek sinyali” verilmesini memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas bu anın “her şeye rağmen” yaşandığını söylerken, İrlandalı mevkidaşı Leo Varadkar yeşil ışığın “Avrupa kıtamızda bizimle hak ettikleri yere sahip olduklarına inandıklarını bilmenin büyük bir moral desteği olacağını” söyledi. . ortak ev.”

Ne olacak şimdi?

AB’nin kararı, tam üyeliğe kadar yıllar sürebilecek uzun ve son derece teknik bir sürecin ilk adımıydı.

Artık katılım müzakerelerine ilişkin yol haritasını ortaya koyan ayrıntılı bir belge olan müzakere çerçevesi hazırlanacak ve bu belgenin 27 üye ülkenin oybirliğiyle onaylanması gerekecek.

Ukrayna’nın geri kalan üç önkoşulu yerine getirmesi halinde bunun Mart ayında yapılacak AB liderleri toplantısında gerçekleşebileceği belirtiliyor.

REKLAM

AB liderleri genişleme sorununu çözdüklerinde Ukrayna’ya uzun vadeli mali destek sağlayacak 50 milyar avro değerinde özel bir fon üzerinde çalışacaklar.

Macar lider Orban, Avrupa’nın Ukrayna’ya vereceği 50 milyar avroluk bütçe desteğine hâlâ karşı çıkıyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Michel, “Ukrayna’yı daha fazla mali yardımla desteklemek istiyoruz, ancak aynı zamanda Avrupa Birliği’nin önceliklerini de dikkate alıp bütçemizi uyarlamak istiyoruz” dedi. dedi.

Michel, “Bugün ve bu gece Ukrayna halkının yanında olduğumuzu ve üye devletlerin aldığı bu kararın Avrupa Birliği’nin güvenilirliği açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu